uDoktora.pl

Zdrowie i choroby – dowiedz się wszystkiego

Czym są czynnościowe zaburzenia jelit?

Problemy związane z dyskomfortem oraz bólem w obrębie jamy brzusznej to jedna z częstszych przyczyn wizyt lekarskich. Czy każdy ból brzucha jest niebezpieczny i może świadczyć o poważnych dolegliwościach? Jak walczyć z uczuciem pełności, wzdęciami oraz innymi nieprzyjemnymi symptomami? Kiedy warto zastosować lek na ból brzucha? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Dyskomfort, który może przytrafić się każdemu

Ból w obrębie jamy brzusznej to obok bólu głowy jedna z najczęstszych dolegliwości, które przytrafiają się osobom dorosłym, niezależnie od płci oraz ogólnego stanu zdrowia. Uczucie pełności w jamie brzusznej, wzdęcia, nudności czy bóle brzucha – większość z nas doświadczyła ich przynajmniej raz w życiu. Objawy te wskazują najczęściej na przemijające zaburzenia trawienia i same w sobie nie są niebezpieczne dla zdrowia. Oczywiście za każdym razem, kiedy nam się przytrafią należy skonsultować się z lekarzem w celu wykluczenia poważniejszych schorzeń z którymi mogą być związane. Czynnikiem zapalnym dyskomfortu w obrębie jamy brzusznej może być również stres. Nierzadko powoduje on nieprzyjemnie zaparcia czy biegunki a także silny ból brzucha.

Jak zapobiegać dyskomfortowi w obrębie jamy brzusznej?

Jeśli poważniejsze przyczyny zostały wykluczone, a dolegliwości bólowe oraz inne nieprzyjemne symptomy związane są bądź z przejściowymi zaburzeniami trawienia bądź też stanowią reakcję na stres, warto podjąć działania zaradcze, które zminimalizują ponowne pojawienie się tych przypadłości. W przypadku problemów z trawieniem należałoby przede wszystkim zastosować dietę „przyjazną” dla naszego układu pokarmowego. Oznacza to przede wszystkim ograniczenie spożycia tłustych, smażonych oraz wysoce przetworzonych produktów, które stanowią duże wyzwanie dla układu pokarmowego. Należy ponadto włączyć do codziennej diety produkty, które usprawniają procesy trawienne: najlepsze będą naturalne probiotyki, takie jak kiszone ogórki, kiszona kapusta, jogurty czy kefiry. Ponadto dieta wspomagająca trawienie powinna zawierać błonnik. Gdy za ból i dyskomfort w jamie brzusznej odpowiada stres, warto podjąć niezbędne kroki w celu jego minimalizacji. W niektórych przypadkach może okazać się konieczne zastosowanie doraźnie leku na ból brzucha, np. leku Tribux Bio, dostępnego bez recepty, więcej na: https://www.biofarm.pl/nasze-produkty/leki-bez-recepty-otc/tribux-bio.

Lek z trimebutyną może okazać się pomocny

Kiedy pomimo prowadzonego zdrowego stylu życia od czasu do czasu zdarza nam się doświadczać przejściowych zaburzeń trawiennych, w celu złagodzenia nieprzyjemnych objawów warto sięgnąć po lek na ból brzucha. W aptekach stacjonarnych oraz internetowych znajdziemy dzisiaj wiele preparatów, które złagodzą nieprzyjemnie boleści np. lek Tribux Bio, który zawiera trimebutynę – substancję działającą na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego oraz regulacją pracę przewodu pokarmowego.