Czy wiesz, że około 23 lata naszego życia spędzamy śpiąc? Jeśli zatrzymasz się na chwilę, by zastanowić się nad tym stwierdzeniem, zdasz sobie sprawę, że jest to bez wątpienia czynność, która zajmie ci najwięcej czasu w życiu.
23 lata to praktycznie jedna trzecia całego naszego życia. Natychmiast po przeczytaniu tej statystyki, tym z nas, którzy są bardziej niespokojni, przychodzi na myśl pytanie: Co by się stało, gdybym spędzał mniej czasu na spaniu? Czy mogę zmniejszyć całkowitą liczbę godzin snu?
Co się stanie, jeśli nie będziesz spał?
Rekord świata w ilości dni bez snu należy do Randy’ego Gardnera, 17-letniego nastolatka, który w 1964 roku przeżył 264 godziny bez snu. Nie ma maksymalnego czasu, przez jaki można się obyć bez snu, ponieważ zależy to od możliwości każdej osoby. Choć eksperci podkreślają, że już po 3 nocach bezsenności zaczynają pojawiać się objawy ciężkiej demencji i wzrasta ryzyko śmierci. Co dzieje się z Twoim organizmem, gdy nie śpisz?
24 godziny bez snu
W pierwszą bezsenna noc, system nerwowy przyspieszy. Uwolnilibyśmy więcej dopaminy i czulibyśmy się bardziej energiczni i pobudzeni. Paradoksalnie, nasze ciało będzie bardziej ożywione.
Czy jesteś zaskoczony? Jestem pewien, że w pewnym momencie zdarzyła Ci się nieprzespana noc – czy to z powodu pracy, czy podczas wieczornego wyjścia. Choć może się to wydawać dziwne, po nieprzespanej nocy, następnego ranka jesteśmy w stanie bez większych problemów wykonywać nasze codzienne obowiązki.
Objawy, które mogą pojawić się po pierwszych 24 godzinach bez snu są subiektywne, więc trudno jest określić ich bezpośredni fizyczny wpływ. Na przykład złe samopoczucie, drażliwość, trudności z koncentracją i oczywiście senność, która staje się coraz bardziej wyraźna w miarę upływu dnia.
48 godzin bez snu
Trudności pojawiają się po drugiej nocy bez snu. Po dwóch dniach bez snu organizm przestaje prawidłowo metabolizować glukozę, a system odpornościowy zaczyna szwankować. Ciało zaczyna wykazywać pierwsze wiarygodne objawy osłabienia. Po dwóch dniach bez snu, system neurologiczny zaczyna szwankować. Między innymi ciało traci refleks, wydłuża się czas reakcji i pojawia się oczopląs (niekontrolowany ruch gałek ocznych).
72 godziny bez snu
Chociaż rekord świata wynosi 11 dni, od trzeciego dnia brak snu może być śmiertelny. Metabolizm wydziela substancje takie jak adrenalina, dopamina i noradrenalina, a tolerancja glukozy zanika. Ciężkie halucynacje i urojenia mogą łatwo wystąpić po trzecim dniu. Sen jest niezbędny dla istot ludzkich i próba jego ograniczenia może mieć szkodliwe skutki dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Co stanie się po dłuższym czasie bez snu? Przeczytaj o jednym z rosyjskich eksperymentów.
Powiązane teksty
Domowe sposoby na ból ucha. Skuteczne i naturalne metody łagodzenia
Pomoc w oparzeniach – podstawowe zasady, które warto znać
Trzy najczęstsze przyczyny próchnicy zębów – jak je wyeliminować?