uDoktora.pl

Zdrowie i choroby – dowiedz się wszystkiego

Czym jest pachymetria? Jak się ją wykonuje?

Pachymetria to badanie diagnostyczne powszechnie stosowane w okulistyce do pomiaru grubości rogówki.

Co to jest rogówka?

Rogówka to przezroczysta warstwa tkanki, która pokrywa przednią część oka. Zwykle grubość rogówki wynosi od 500 do 600 mikronów w części centralnej oraz od 600 do 800 mikronów w części obwodowej. Grubość rogówki jest zmienną, którą należy brać pod uwagę podczas diagnostyki chorób i przy niektórych zabiegach.

Jak wykonuje się pachymetrię?

Badanie jest bardzo proste do wykonania i nie powoduje żadnego dyskomfortu u pacjenta. Przed wykonaniem badania ważne jest, aby zaprzestać noszenia soczewek kontaktowych przez poprzednie dni (15 dni, jeśli są to soczewki twarde lub 5 do 8 dni, jeśli są to soczewki miękkie). Również w http://naszagazeta.pl znajdziesz wskazówki dotyczące dbania o zdrowie oczu i całego ciała.

Rodzaje pachymetrii

Obecnie istnieją trzy rodzaje pachymetrii:

Pachymetria optyczna

Jest to pachymetria bezkontaktowa (różnica między odbiciami światła).

Pachymetria ultradźwiękowa

Jest to najdokładniejsza pachymetria. Mierzy grubość rogówki za pomocą ultradźwięków w każdym punkcie, w którym umieszczona jest sonda.

Sonda zwana pachymetrem jest umieszczana na przedniej części oka (rogówka), aby zmierzyć jej grubość. Zabieg jest bardzo szybki, trwa nie dłużej niż kilka minut. Wcześniej na oko nakłada się znieczulenie miejscowe i trzeba utrzymać wzrok w jednym punkcie, podczas gdy rejestrowane są dane mierzone sondą.  Wykonuje się ją jednakowo na obu oczach.

Pachymetria laserowa koherentna (OCT)

Jest to rozwiązanie bezkontaktowe i bardzo dokładne. W tym przypadku pachymetria jest zintegrowana z optyczną koherentną tomografią (OCT), która pozwala nam określić różne wartości, takie jak wizualizacja obrazów rogówki, jak również bardzo dokładne pomiary grubości rogówki (pachymetria).

Wskazania

  • Pachymetria jest wskazana w postępowaniu przedoperacyjnym i kontrolnym w chirurgii refrakcyjnej. W tym rodzaju operacji konieczne jest, aby pacjent miał minimalną grubość rogówki, ponieważ podczas zabiegu grubość jest modyfikowana w celu korekcji krótkowzroczności, nadwzroczności lub astygmatyzmu.
  • Jest również rutynowo wykonywana w diagnostyce innych chorób, w celu sprawdzenia czy rogówka nie jest obrzęknięta, ścieńczała, jak w przypadku keratoconus i dystrofii rogówki.
  • Kontynuacja badań nad jaskrą. W jaskrze (podwyższone ciśnienie w oku) rutynowo stosuje się pachymetrię. Grubość rogówki wpływa na odczyty ciśnienia w oku.