Oparzenie to uraz, który powstaje w wyniku działania wysokiej temperatury. Może być spowodowany wrzątkiem, dotknięciem gorącego przedmiotu, a także działaniem substancji chemicznych i słońca. Pierwsza pomoc w oparzeniach powinna być udzielona jak najszybciej – ogranicza to ryzyko powstawania blizn i rozwinięcia się choroby oparzeniowej.
Co robić tuż po oparzeniu?
Nawet chwilowy kontakt z czymś gorącym wywołuje szok dla organizmu. Ból pojawia się niemal natychmiast, a gorąca temperatura z powierzchni skóry przedostaje się do jej wnętrza. Dlatego najważniejszym działaniem tuż po oparzeniu powinno być schłodzenie rany pod bieżącą, chłodną wodą. Nie powinna być ona zbyt zimna, gdyż może powodować dodatkowe uszkodzenia skóry i dolegliwości bólowe. Schładzanie rany pod strumieniem wody nie może być zbyt krótkie – aby przyniosło efekt, trzeba poczekać co najmniej 15 minut. W tym czasie woda odbiera ciepło ze skóry, schładza ją i ogranicza rozprzestrzenianie się gorącej temperatury. Dzięki natychmiastowemu schłodzeniu rana będzie mniejsza, bardziej powierzchowna i szybciej się zagoi.
Opatrzenie oparzenia
Oparzenia, które dotyczą jedynie naskórka bądź niewielkich partii skóry właściwej, można opatrzyć samodzielnie w domu. Jeśli jednak rana jest rozległa, a jej wygląd wskazuje na to, że doszło do głębszych uszkodzeń, warto zdecydować się na pomoc lekarską. Rany, które są powierzchniowe, należy po schłodzeniu delikatnie osuszyć, zastosować hydrożel na oparzenia i zakleić plastrem lub zawinąć bandażem. Dla procesu gojenia ważna jest regularna zmiana opatrunku – trzeba go wymieniać codziennie. Niewskazane jest odkażanie rany za pomocą spirytusu i środków na bazie alkoholu. Skutek będzie odwrotny i zamiast złagodzić dolegliwości, jeszcze je pogłębią.
Jak stosować krem na oparzenia?
Aby przyspieszyć gojenie rany, warto sięgnąć po specjalistyczne produkty, przeznaczone do pielęgnacji poparzonej skóry. Dobre efekty może zapewnić krem na oparzenia, najlepiej o delikatnej i lekkiej konsystencji, który ma w składzie D-panthenol, alantoinę, wyciąg z aloesu lub nagietka. Krem na oparzenia działa przeciwbólowo, łagodzi obrzęki, swędzenie i pieczenie, a także przyspiesza regenerację naskórka i głębszych uszkodzeń skóry. Można go nakładać także na pęcherze wypełnione płynem surowiczym, które często pojawiają się po poważniejszym oparzeniu. Krem na oparzenia można stosować nawet kilka razy dziennie.
Powiązane teksty
Czym są czynnościowe zaburzenia jelit?
Jakie suplementy na cukrzycę dla seniorów warto rozważyć?
Domowe sposoby na ból ucha. Skuteczne i naturalne metody łagodzenia