Próchnica zębów to prawdziwa plaga zarówno wśród dzieci, jak i wśród osób dorosłych. Niestety pomimo zaawansowanych metod leczenia zębów Polacy nadal borykają się bardzo często z tym problemem. Na zdrowie naszej jamy ustnej i stan uzębienia ma wpływ naprawdę wiele czynników. Należą do nich choćby styl życia i sposób odżywiania oraz to, jak dbamy o higienę naszej jamy ustnej. Bardzo ważne jest regularne usuwanie kamienia nazębnego i wykonywanie przeglądów stomatologicznych.
Choć prawdą jest to, że jeśli będziemy co 6 miesięcy odwiedzać gabinet dentystyczny, to unikniemy zaawansowanej próchnicy, ponieważ lekarz szybko zauważy i wyleczy już niewielkie zmiany chorobowe zębów, to jednak same wizyty kontrolne nie zapewnią zdrowia naszym zębom. Kluczowe jest to, w jaki sposób samodzielnie o nie dbamy każdego dnia. Nie wszyscy wiedzą, jak robić to prawidłowo. Ponadto nasza codzienna dieta często obfituje w zabójcze dla naszego uzębienia składniki takie jak cukier czy kwasy, a jest uboga w niezbędne dla zdrowia zębów i dziąseł witaminy i minerały. Sprawdź, co zrobić, aby uniknąć próchnicy i chorób przyzębia.
3 najczęstsze przyczyny próchnicy zębów – profilaktyka przeciwpróchnicowa.
O jamę ustną należy dbać kompleksowo każdego dnia. Bardzo ważna jest systematyczność, dobra technika szczotkowania zębów, odpowiednia szczoteczka i pasta, a także nitkowanie zębów i stosowanie płynu do płukania jamy ustnej. Ponadto na stan nie tylko naszego szkliwa, ale też dziąseł ogromny wpływ ma to, co jemy. Jeśli nasza dieta jest bardzo uboga w składniki odżywcze i dominują w niej produkty wysoko przetworzone, to niestety nie mamy co liczyć na zdrowie i dobre samopoczucie- dotyczy to nie tylko zdrowia jamy ustnej, ale całego organizmu.
Warto wiedzieć, co prowadzi do próchnicy zębów i jak jej zapobiegać. Przyjrzyjmy się bliżej najczęstszym przyczynom złego stanu zębów i dziąseł:
- Zła higiena jamy ustnej.
Odpowiednia higiena w przypadku zapobiegania próchnicy i chorobom przyzębia to absolutna podstawa. Niestety statystyki wskazują, że nadal żyją w naszym kraju osoby, które o zgrozo nigdy nie myją zębów lub robią to tylko raz na kilka dni. Jest to wręcz zatrważające i z pewnością doprowadzi do chorób zębów, za z czasem do ich utraty.Jak często powinniśmy myć zęby? Stomatolodzy są zgodni co do tego, że dwa razy dziennie (rano i wieczorem) to absolutne minimum. Idealnie byłoby, gdybyśmy czyścicieli zęby po każdym spożytym przez nas posiłku. Nie zawsze jest to możliwe na przykład w pracy, czy w podróży. Co wtedy zrobić? Nośmy ze sobą w torebce czy plecaku szczoteczkę do zębów i starajmy się czyścić je choćby po trzech głównych posiłkach takich jak śniadanie, obiad bądź lunch oraz kolacja. Jeżeli naprawdę nie mamy jak umyć zębów, wówczas warto, chociaż po skończonym posiłku porządnie przepłukać usta czystą wodą.Na co dzień zwróćmy też uwagę na to, że higiena jamy ustnej to nie tylko samo szczotkowanie zębów. Koniecznie zaprzyjaźnijmy się także z nitką do zębów oraz płynem do płukania jamy ustnej, których powinniśmy używać przynajmniej dwa razy dziennie.
Nitka pomoże nam usunąć resztki pożywienia z trudno dostępnych dla szczoteczki przestrzeni międzyzębowych. Również płyn do płukania ust o właściwościach antybakteryjnych będzie bardzo pomocny, ponieważ dotrze wszędzie tam, gdzie nie dotarła szczoteczka oraz nitka.
Regularnie szczotkując i nitkując zęby, a także płucząc usta płynem, wyeliminujemy bakterie, które odpowiadają za powstawianie próchnicy zębów oraz chorób przyzębia.
Higiena jamy ustnej nie jest trudna i jednorazowo zajmie nam zaledwie kilka minut, a dzięki jej zachowaniu możemy uniknąć naprawdę poważnych problemów z uzębieniem i co za tym idzie także przykrych przeżyć oraz wydatków na leczenie stomatologiczne.
- Źle dobrana szczoteczka do zębów.
Kolejnym często pojawiającym się problemem, który może przyczyniać się do próchnicy zębów, jest źle dobra szczoteczka do ich czyszczenia. Samo codzienne używanie szczoteczki i pasty nie wystarczy. Trzeba jeszcze robić to dobrze.Bardzo ważny jest zakup dobrej jakości szczoteczki. Weźmy pod uwagę wielkość główki szczoteczki oraz rodzaj jej włosia. Co prawda szczoteczka z dużą główką szybciej umyjemy zęby, ale zrobimy to mniej dokładnie i może się zdarzyć, że nie dosięgniemy nią do wszystkich zakamarków jamy ustnej- zwłaszcza do tylnych zębów.Dentyści rekomendują używanie szczoteczki do zębów o miękkim włosiu, które nie rysują szkliwa oraz są łagodne dla dziąseł. Jeśli cierpimy na nadwrażliwość zębów, to konieczne może się okazać nawet korzystanie ze szczoteczki z bardzo miękkim włosiem.
Jeżeli mamy wątpliwości dotyczące wyboru odpowiedniej szczoteczki, to nie wstydźmy się poradzić specjalisty w gabinecie stomatologicznym. W jej wyborze pomoże nam z pewnością lekarz dentysta lub higienistka stomatologiczna.
Na etapie wyboru dobrej szczotki pojawia się też pytanie- elektryczna czy manualna szczoteczka do zębów? Wszystko zależy od naszych preferencji oraz możliwości finansowych, jednak jeśli chcemy w najlepszy dostępny sposób zadbać o higienę swoich zębów, to specjaliści są zdania, że zrobimy to elektryczną szczoteczką do zębów. Usuwa ona bowiem płytkę nazębną o wiele efektywniej niż szczoteczka manualna.
Klasyczne elektryczne szczoteczki do zębów mają niewielką główkę i umożliwiają precyzyjne czyszczenie zębów trzech płaszczyznach. Jest to naprawdę bardzo dobre rozwiązanie. Świetnym wyborem są także soniczne szczoteczki do zębów.
Jeśli mamy wątpliwości co do tego, z której szczoteczki chcemy korzystać, to poszukajmy gabinetu stomatologicznego, który umożliwia wypróbowanie takich szczoteczek. Zapłacimy wtedy tylko za wymienną końcówkę i będziemy mogli przetestować na miejscu szczoteczkę i sprawdzić, czy nam odpowiada.
Nawet jeśli mamy szczoteczkę elektryczną, warto również zaopatrzyć się w dobrej jakości szczoteczkę manualną, którą będziemy zabierać do pracy czy nosić w torebce.
Nie bez znaczenia jest oczywiście również sama technika szczotkowania zębów. Nie wystarczy niedbale praz przejechać szczoteczka po zębach. Konieczne jest ich porządne wyczyszczenie. Pamiętajmy, że zęby myjemy nie tylko na powierzchni żującej, ale również po nokach od strony policzków oraz od strony języka. Nie pomijajmy też czyszczenia samego języka, na którym często gromadzi się sporo bakterii i osadu. Możemy użyć do tego szczoteczki do zębów bądź specjalnego czyścika do języka wykonanego ze stali nierdzewnej.
Jeśli nosimy aparat ortodontyczny lub mamy jakieś specyficzne kłopoty z uzębieniem, które utrudniają higienę jamy ustnej, wówczas warto poprosić o instruktaż higienistkę w gabinecie stomatologicznym. Nie wstydźmy się korzystać z tego rodzaju porad. Nie ma powodu do zażenowania. Dzięki temu możemy uniknąć próchnicy i chorób dziąseł.
- Nieodpowiednia dieta.
Na stan naszej jamy ustnej ogromny wpływ ma równie nasz sposób odżywiania. Nie od dziś wiadoma, że cukier jest zabójczy dla zębów i przyczynia się do powstawiania próchnicy. Niekorzystne dla uzębienia są także wszelkie napoje gazowane oraz kwasy. Wszytko to przyczynia się do rozwoju chorobotwórczych bakterii w jamie ustnej, a także do niszczenia szkliwa zębów.Nie bez znaczenia jest także odpowiednie odżywienie organizmu, co przekłada się na mocne kości (w tym, żeby) oraz zdrowe dziąsła.
Aby cieszyć się zdrowymi i mocnymi zębami oraz świetnym stanem naszych dziąseł, powinniśmy koniecznie włączyć do naszego jadłospisu takie produkty jak:
- świeże warzywa i owoce (5 porcji dziennie),
- pełnoziarniste produkty zbożowe takie jak kasze, pieczywo, makarony, ryż,
- nabiał i jajka, które są źródłem wapnia niezbędnego, aby mieć mocne i zdrowe zęby. Jeśli jesteśmy na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej, to sięgajmy po roślinne zamienniki nabiału fortyfikowane wapniem.
- rośliny strączkowe,
- chude mięso,
- ryby,
- orzechy i pestki,
- oleje roślinne tłoczone na zimno.
Dieta dla zdrowych zębów powinna być urozmaicona i dostarczać nam wszystkich niezbędnych witamin i minerałów, a także odpowiednich ilości białka i zdrowych tłuszczów. Jeśli sami nie radzimy sobie z ułożeniem zdrowego jadłospisu, to skorzystajmy z pomocy specjalisty dietetyka. Czasami trudno jest komponować odżywcze, zdrowe i pyszne posiłki, ponieważ jesteśmy ciągle zabiegami, zapracowani i zmęczeni. Dietetyk pomoże nam ułożyć takie codzienne menu, aby posiłki były proste, łatwe i szybkie do przygotowania, a jednocześnie zapewniały nam wszystkie niezbędne dla zdrowia naszych zębów i całego organizmu składniki.
Czy można całkowicie wyeliminować próchnicę zębów?
Dentyści są co do tego zgodni – owszem można. Najpierw konieczne jest wyleczenie już istniejących ubytków i dokładne profesjonalne wyczyszczenie zębów w gabinecie. Kolejne kroki zależą już od nas samych. Nie jesteśmy wcale skazani na pojawianie się coraz to nowych ubytków przez całe życie. Zmieńmy sposób odżywiania na zdrowy i dbajmy systematycznie o higienę jamy ustnej, a szansa na to, że próchnica już się nie pojawi, jest naprawdę bardzo duża.
Przeczytaj więcej na temat metod leczenia próchnicy zębów – www.estetika.com.pl/pl/dla-pacjenta/metody-leczenia-prochnicy/
Powiązane teksty
Czym są czynnościowe zaburzenia jelit?
Jakie suplementy na cukrzycę dla seniorów warto rozważyć?
Domowe sposoby na ból ucha. Skuteczne i naturalne metody łagodzenia