uDoktora.pl

Zdrowie i choroby – dowiedz się wszystkiego

Hemoroidy – jak z nimi walczyć?

Wiele osób sądzi, że hemoroidy to wstydliwa i uciążliwa dolegliwość, będąca następstwem zmian chorobowych. W rzeczywistości są to fizjologiczne struktury nazywane inaczej guzkami krwawniczymi. Zlokalizowane są w kanale odbytu i naturalnie występują u każdego człowieka. Mają postać trzech naczyń żylnych wypełnionych krwią. Sytuacją patologiczną jest natomiast ich nadmierne wypełnienie oraz ucisk na otaczające nerwy, co może przyczyniać się do nieprzyjemnego uczucia świądu oraz sprawiać ból. Jak leczyć taką dolegliwość?

Hemoroidy to struktury obecne w ciele każdego zdrowego człowieka. Ich zadanie polega na uszczelnieniu odbytu, co umożliwia kontrolowane oddawanie gazów i stolca. Zmiana patologiczna polegająca na nadmiernym wypełnieniu naczyń krwią oraz ich obrzęku określana jest jako choroba hemoroidalna albo żylaki odbytu lub potocznie hemoroidy. Szacuje się, że może na nią cierpieć nawet połowa dorosłej populacji.

Kiedy powstają hemoroidy i jak sobie z nimi radzić?

Hemoroidy są dolegliwością, która dotyka znaczną część społeczeństwa. Cierpią na nią nie tylko osoby starsze, czy kobiety ciężarne, choć rzeczywiście ryzyko ich występowania nasila się wraz z wiekiem i w okresie ciąży. Duży wpływ na wystąpienie choroby ma też styl życia. Obarczone większym ryzykiem są osoby, które mają siedzącą pracę i unikają aktywności fizycznej. Na powstawanie żylaków odbytu mogą wpływać również skłonności genetyczne. Warto pamiętać, że nieleczona choroba hemoroidalna może przerodzić się w znacznie poważniejsze dolegliwości. Bardzo ważna jest tu profilaktyka. A jeśli żylaki odbytu już wystąpią, wtedy warto sięgnąć po czopki na hemoroidy. W aptekach dostępne są też zioła, kapsułki i tabletki.

Skuteczne czopki na hemoroidy

W przypadku wystąpienia choroby hemoroidalnej należy skonsultować się z lekarzem. Zanim dojdzie do wizyty, osoby, które cierpią z powodu żylaków odbytu, mogą stosować dostępne bez recepty czopki na hemoroidy. Na rynku obecnych jest wiele preparatów o skutecznym działaniu. Czopki na hemoroidy łagodzą uciążliwe dolegliwości i przynoszą wyraźną ulgę. Przede wszystkim leczą błonę śluzową w kanale odbytu i łagodzą stan zapalny. Zawarte w nich aktywne substancje po rozpuszczeniu ujawniają też działanie przeciwbólowe i znoszą nieprzyjemne uczucie swędzenia. Dobre czopki na hemoroidy przynoszą niemal natychmiastową poprawę. Aplikuje się je bezpośrednio do odbytu. Należy przy tym pamiętać o zachowaniu higieny, co pozwoli uniknąć zakażeniu istniejących ran bakteriami, a także o przestrzeganiu zaleceń zawartych na ulotce.