uDoktora.pl

Zdrowie i choroby – dowiedz się wszystkiego

Jak określić, czy moja tarczyca pracuje prawidłowo?

Tarczyca jest gruczołem, który można znaleźć w naszej szyi, poniżej krtani, i który pełni zasadniczą funkcję dla prawidłowego funkcjonowania naszego układu hormonalnego. Jednak większość osób, które cierpią na problemy z tym gruczołem, nie zostaje zdiagnozowana i cierpi na szereg objawów, nie wiedząc dlaczego. Dlatego w tym wpisie wyjaśniamy, jak określić, czy Twoja tarczyca działa prawidłowo.

Tarczyca jest odpowiedzialna za produkcję T4 i T3 lub inaczej mówiąc hormonów zwanych tyroksyną i trójjodotyroniną, które są produkowane z pomocą jodu, który dostarczamy do naszego organizmu w diecie. Co jeść żeby zadbać o zdrowie tarczycy? Sprawdź w linku.

Dzięki tym hormonom nasz organizm otrzymuje paliwo potrzebne dla naszego systemu metabolicznego. Jednak aby wszystko działało prawidłowo, potrzebujemy, aby tarczyca funkcjonowała prawidłowo. Spowolniona funkcja uchroni nas przed uczuciem osłabienia i zmęczenia. Z drugiej strony, nadaktywny gruczoł sprawi, że będziemy bardzo nerwowi i wręcz nadpobudliwi.

Aby okreśic, czy tarczyca pracuje prawidłowo, pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest świadomość wszelkich nieprawidłowości na naszej szyi. W ten sam sposób, jak kobiety są przyzwyczajone do sprawdzania swoich piersi w celu wykrycia raka piersi, dlatego pprosty test w lustrze może nas zaalarmować o pojawieniu się guzka lub nawet obrzęku całego gruczołu, znanego jako wole. W obu przypadkach należy koniecznie zgłosić się do lekarza.

Istnieje również szereg objawów, które mogą nas ostrzegać, że nasza tarczyca nie pracuje prawidłowo. W przypadku nadczynności tarczycy, gdy gruczoł pracuje w przyspieszonym tempie, występuje zwykle nadmierna potliwość, mała odporność na ciepło, biegunka, zmęczenie, drażliwość, niepokój, wzmożony apetyt i utrata wagi mimo spożywania większych ilości pokarmów.

Z kolei niedoczynności lub wolnemu funkcjonowaniu tarczycy mogą towarzyszyć zaparcia, przyrost wagi, zmęczenie, depresja, obfite miesiączki, nietolerancja niskich temperatur, osłabienie i zachrypnięty głos.

Istnieje jednak duży odsetek pacjentów, którzy w ogóle nie odczuwają żadnych objawów. Dlatego tak istotne są regularne badania, ponieważ specjalista może wykluczyć nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy za pomocą prostej analizy poziomu T4, T3 oraz tyreotropiny, czyli hormonu tyreostymulującego produkowanego przez przysadkę mózgową.