uDoktora.pl

Zdrowie i choroby – dowiedz się wszystkiego

Cytryna – 8 korzyści zdrowotnych

1. Cytryna jest moczopędna

Cytryna należy do najbardziej korzystnych dla zdrowia pokarmów i może być stosowana jako pomoc w leczeniu wielu schorzeń. Ze względu na dużą zawartość antyoksydantów, witamin i minerałów jest pokarmem moczopędnym. Dlatego pomaga w eliminacji płynów i substancji toksycznych zatrzymanych w organizmie. Dzięki tej korzyści jest bardzo polecaa do oczyszczania organizmu i zapobiegania wielu chorobom.

2. Oczyszcza krew

Antyoksydanty w niej zawarte pomagają w oczyszczaniu tętnic i oczyszczaniu krwi. Dzięki temu ułatwia eliminację odpadów i substancji toksycznych obecnych w krwiobiegu, zapobiegając chorobom związanym z układem krwionośnym i sercowo-naczyniowym. Służy również jako uzupełnienie leczenia takich chorób jak cholera i malaria.

3. Obniża gorączkę

Spożywanie gorącej wody z cytryną jest idealne do kontrolowania gorączki w przypadku grypy. Tak więc środek ten pomaga zwiększyć obronność i obniżyć temperaturę ciała, ponieważ zwiększa pocenie się.

4. Zwalcza wysokie ciśnienie krwi

Osoby cierpiące na wysokie ciśnienie krwi, które często piją wodę z cytryną znacznie zmniejszają ten problem. Ta korzyść wynika z wysokiej zawartości potasu, który pomaga zwalczać zatrzymywanie płynów, a tym samym pomaga obniżyć ciśnienie krwi. Ciekawym przepisem na wykorzystanie cytryny jest zupa cytrynowa. Poznaj przepis: https://www.szybkieprzepisy.pl/zupa-cytrynowa-ciekawa-alternatywa-dla-polskich-zup

5. Infekcje gardła

Cytryna znana jest ze swoich właściwości antybiotycznych i przeciwwirusowych. Z tego powodu może być pomocny, gdy chodzi o radzenie sobie z różnymi dolegliwościami gardła.  Pierwsza opcja to przygotowanie ciepłej herbaty z cytryną i popijanie jej. Drugą opcją jest wyciśnięcie soku i płukanie nim gardła. To remedium należy powtarzać kilka razy dziennie, co pomoże w walce z dolegliwościami gardła.

6. Problemy z oddychaniem

Ze względu na wysoką zawartość witaminy C oraz właściwości antybiotyczne i przeciwwirusowe, cytryna jest również jednym z najlepszych sprzymierzeńców dla zdrowia układu oddechowego. Ten owoc pomaga oczyścić drogi oddechowe, a także wzmacnia układ odpornościowy, co może być pozytywne w walce z chorobami takimi jak astma, zapalenie oskrzeli i inne problemy z układem oddechowym.

7. Problemy z żołądkiem

Cytryna służy do regulowania pH organizmu i dzięki temu pomaga również w zwalczaniu różnego rodzaju problemów żołądkowych. Jest wskazany w przypadkach:

8. Pomaga w utracie wagi

Jedno z badań sugeruje, że zawartość polifenoli w cytrynie może pomóc w utracie wagi przy dietach wysokotłuszczowych.
Osoby, które przyjmują zdrowe nawyki odchudzania, powinny włączyć więcej cytryny do wspierania swojej diety. Cytryna wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej, eliminuje z organizmu substancje toksyczne i zapewnia uczucie sytości.