uDoktora.pl

Zdrowie i choroby – dowiedz się wszystkiego

Przyczyny występowania skurczów

Skurcze mięśni lub spazmy to szybkie, mimowolne i bolesne skurcze mięśni, które mogą dotyczyć każdej części ciała, ale zazwyczaj powstają w stopach, rękach lub nogach, zwłaszcza w łydkach i tylnej części ud.

Skurcze zwykle nie są silne i trwają krócej niż 10 minut, występują zwłaszcza po intensywnym wysiłku, z powodu braku wody w mięśniach. Mogą one jednak wystąpić również w czasie ciąży lub w wyniku problemów zdrowotnych, takich jak np. brak minerałów, cukrzyca, choroby wątroby czy miopatia. Najczęstszymi przyczynami są zazwyczaj:

Nadmierna aktywność fizyczna

Skurcze są powszechne podczas wykonywania intensywnej aktywności fizycznej. Dochodzi do tego na skutek zmęczenia mięśni i braku minerałów w mięśniach, które zostały zużyte podczas ćwiczeń. Skurcze są częste u piłkarzy nożnych. O występowaniu skurczów u piłkarzy, a także wiele więcej o sporcie przeczytasz w www.futboland.pl

W tej sytuacji skurcze mogą pojawić się podczas ćwiczeń lub nawet kilka godzin po. Dodatkowo stanie lub siedzenie w jednej pozycji również może powodować skurcze z powodu braku ruchu.

Odwodnienie

Skurcze mogą być również oznaką łagodnego lub umiarkowanego odwodnienia, które występuje wtedy, gdy w organizmie jest mniej wody niż normalnie. Najczęściej jest to spowodowane przebywaniem w bardzo gorącym środowisku, długotrwałym poceniem się lub przyjmowaniem leków moczopędnych, gdyż te sytuacje powodują dużą utratę wody i elektrolitów.

Brak wapnia lub potasu

Minerały takie jak wapń i potas są bardzo ważne dla skurczu i rozkurczu mięśni. Kiedy więc w organizmie pojawia się niedobór tych minerałów, skurcze mogą zacząć pojawiać się często i mogą występować w ciągu dnia bez wyraźnego powodu. Zubożenie poziomu wapnia i potasu jest częstsze u kobiet w ciąży, u osób stosujących leki moczopędne. Może to jednak wystąpić również z powodu zmniejszenia spożycia pokarmów bogatych w potas lub wapń.

Słabe krążenie

Osoby, które cierpią na słabe krążenie krwi mogą również częściej doświadczać skurczów. Dzieje się tak, ponieważ krew nie dociera prawidłowo do mięśni, zmniejszając ilość dostępnego tlenu. Ten rodzaj skurczów najczęściej występuje w nogach, głównie w okolicach łydek.